فیلم:نقش مهم مته های دندانپزشکی در درمان

تاریخ انتشار : 2018/01/27

نقش مهم مته های دندانپزشکی در درمان

درباره مته های دندانپزشکی اطلاعات و دانستنی های جالب و مفیدی برایتان آورده ایم با ما همراه باشید.وجود دارد که یکی از آنها پرسرعت و دیگری کم‌سرعت است. مته‌های پرسرعت، سرعتی بیش از RPM 250 دارند و این یعنی این مته‌ها در هر ثانیه۴ هزار بار می‌چرخند.

۲٫ وقتی پزشک بیش از ۳۰ ثانیه با مته دندان‌پزشکی بر روی دندان شما کار کند، آن‌قدر باکتری به او منتقل می‌‌شود که انگار مستقیم در صورتش عطسه کرده‌اید. به همین دلیل است که اغلب دندان‌پزشکان ماسک می‌زنند.

۳٫ مته‌های سرعت‌بالا هنگام چرخیدن به بیرون آب پرتاب می‌کنند، در غیر این صورت اصطکاک باعث می‌شود، دندان شما حین پر کردن به دلیل اصطکاک زیاد داغ شود و عصبی که در آن است آسیب ببیند.

مته دندانپزشکی

۴٫ بسیاری از دندان‌پزشکان از مته دندانپزشکی به‌عنوان یک ابزار کار نام می‌برند تا قابل‌پذیرش‌تر و جذاب‌تر جلوه دهند.

۵٫ مته‌های دندانپزشکی بعد از هر استفاده استریل می‌شوند، یعنی تا ۱۲۰درجه سانتی‌گراد با بخار تحت ‌فشار حداقل برای ۱۵ دقیقه حرارت می‌بینند.

۶٫ اولین مته دندان‌پزشکی شبیه یک اره بود که حدود ۹ هزار سال پیش توسط تمدن‌های کهن استفاده می‌شد.

۷٫ اجزای مته‌هایی که دندان‌پزشکان استفاده می‌کنند از تنگستن-کاربید ساخته‌شده‌اند و بعضی از آنها تیغه‌هایی دارند که دندان را می‌برند و تعدادی از آنها هم با الماس پوشیده شده‌اند تا تاثیری مانند سوهان برای صاف و صیقلی کردن سطح دندان داشته باشند.

۸٫ حتی تا قرن بیستم هم بسیاری از دندان‌پزشکان از مته‌هایی استفاده می‌کردند که با پدال پایی کار می‌کرد.

۹٫ صدایی که مته دندانپزشکی پرسرعت از خود تولید می‌کند، می‌تواند مهم‌ترین دلیل ترس مردم از دندان‌پزشک باشد و حتی برای کسانی که از دندان‌پزشک نمی‌ترسند هم این صدا می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد.

۱۰٫ بسیاری از مته‌های دندانپزشکی بیش از ۱۰۰۰ دلار می‌ارزند.